Michael Kocáb

narozen v Praze *28. 7. 1954, český hudebník a politik. V jedné osobě skladatel, klávesista, zpěvák, scénárista a režisér. Po maturitě vystudoval Pražskou konzervatoř v oborech skladba a varhany u profesorů Hurníka a Ropka. Je otcem čtyř dětí. V polovině 70. let s kytaristou Z. Fišerem, basistou O. Soukupem, bubeníkem J. Žižkou a saxofonistou J. Niederlem založil jazzrockovou kapelu Pražský výběr. Po setkání s M. Pavlíčkem a J. Hrubešem se kapela vydala cestou čistého rocku a postupně se stala jednou z nejpopulárnějších a nejoriginálnějších kapel české hudební scény i přesto, že musela překonat téměř pětiletý zákaz činnosti ze strany komunistických bezpečnostních orgánů.

V červnu 1989 s novinářem Michaelem Horáčkem založil Iniciativu MOST, která upozorňovala vedení státu na kritickou situaci, a po listopadu ´89 byla prostředníkem mezi OF a vládou KSČ. Stal se jednou z ústředních postav Sametové revoluce a od prosince téhož roku byl poslancem FS ČSSR, členem Zahraničního výboru a předsedou Komise Sněmoven FS pro dohled nad odsunem sovětských vojsk. Za tuto a další činnost mu byl propůjčen významný slovenský řád – Řád bílého dvojkříže. U příležitosti odchodu posledního sovětského okupanta uspořádal Pražský výběr velký koncert Adieu C. A., kterého se jako host zúčastnil také F. Zappa. Ten si v rámci tohoto koncertu naposledy ve svém životě zahrál na elektrickou kytaru před tak početným publikem (cca 17 000 fanoušků). Následně byl Kocáb 12 let externím poradcem blízkého přítele, prezidenta Václava Havla, pro kterého zorganizoval a moderoval přes 80 setkání s osobnostmi společenského života. V lednu 2009 byl jmenován ministrem pro oblast lidských práv a národnostních menšin a tuto funkci vykonával ve dvou vládách v průběhu českého předsednictví EU. Jeho, ač doma často nepopulární angažmá v oblasti lidských práv, mu ale ze strany zahraničních politiků a aktivistů vyneslo nominaci na Nobelovu cenu míru.

Michael Kocáb je autorem komorních skladeb či orchestrální hudby z oblasti vážné hudby. Např. scénické oratorium Odysseus, které se dočkalo více než 1000 repríz po celém světě, orchestrální cyklus Jan Hus, Slavnost porozumění pro komorní smyčcový orchestr, či slavnostní fanfáry, které již přes 20 let denně doprovázejí výměnu vojáků Hradní stráže na Pražském hradě. Je také autorem hudeb k více než cca 100 filmům a divadelním představením (např. Jana z Arku, Vlčí bouda, Zastihla mě noc, Praha – neklidné srdce Evropy, Krysař, Prodavač humoru a další) a za hudbu k filmu Král zlodějů získal Českého lva. Prosadil i v zahraničí hudbou k trilogii slavného francouzského režiséra E. Molinariho, Livresse de la Metamorphose či hudbami pro mezinárodní audiovizuální projekty. Např. EXPO ´86 ve Vancouveru, EXPO Madrid, EXPO Ósaka, hudba k Památníku osvobození v Tunisu atd. Vydal, či se autorsky a interpretačně podílel na desítkách hudebních alb. Spolupracoval s Evou Olmerovou, Marthou Elefteriadu, Jiřím Kornem, JOČRem, dcerou Natálkou, Petrem Kolářem a mnoha dalšími. Vydal řadu sólových LP, CD a DVD, jako např. Povídali, že mu hráli, Za kyslík, Vymlácený rockový palice, Abstract či Aftershocks. Aftershocks (2014) zkomponoval společně s australským kytaristou Glennem Proudfootem a ke spolupráci přizval celosvětově nejuznávanější hudebníky, baskytaristu Billyho Sheehana a bubeníka Virgila Donatiho. Aftershocks přesahuje hranice české hudební scény. Jako interpret se kromě vlastních šansonů prosadil také ve spolupráci s Petrem Hapkou (Cizí žena v cizím pokoji, V penziónu svět atd.) a samozřejmě s Pražským výběrem.

Pole Kocábovy umělecké působnosti bylo vždy velmi široké - vyučoval na Konzervatoři v Praze, pomáhal mladým interpretům a podílel se producentsky i režisérsky na mnoha projektech. Spolurežíroval celovečerní film Pražákům, těm je hej a režíroval celou řadu hudebních videoklipů. V minulém roce připravil i největší koncert skupiny Pražský výběr pod názvem Last or Forever v pražské O2 areně, mezi jehož protagonisty se zařadili např. ČNSO, Steven Mercurio (dirigent Metropolitní opery v NY), Gabriela Beňačková, Vojta Dyk, Ondřej Soukup, Michal Skořepa, Hana Kosnovská či skupina Monkey Business. Vyprodaná O2 arena shlédla na české hudební scéně velkolepou tříhodinovou show směle konkurující velkým zahraničním produkcím nejvýznamnějších interpretů.