Christian Lindberg

„Nejlepší žesťový hráč historie.“ Takového ocenění se Christianu Lindbergovi dostalo od CLASSIC FM, největší světové rozhlasové stanice klasické hudby. 1. dubna 2016 potom získal ve španělském San Sebastianu ocenění “International Classical Music Award 2016”, když předchozími vítězi byli Esa-Pekka Salonen (2011), Krzysztof Penerecki (2012), Charles Dutoit (2013), Aldo Ciccolini (2014) a Dmitri Kitajenko (2015). Nedávno Christian podepsal 5-letý kontrakt na post hudebního ředitele izraelského orchestru Netanya Kibbutz, který je spolu s Izraelskou filharmonií považován za nejlepší orchestr v zemi. Skvělá trombónová hra Christiana Lindberga snese srovnání snad jen s houslovým mistrovstvím Paganiniho či Lisztovým klavírním uměním.

Dnes je Christian Lindberg žijící hudební legendou. Vždyť v premiéře uvedl už přes 300 skladeb pro trombon, nahrál přes 70 sólových CD, jeho jménem se koná mezinárodní soutěž sólistů, byl spolu s Milsem Davisem a Louisem Armstrongem zvolen žesťovým hráčem 20. století.

Vedle výjimečné trombónové kariéry se Lindberg vydal i na velmi úspěšnou dráhu dirigentskou. V nejbližší době na něj čekají významná dirigentská angažmá: Musikverein, Suntory Hall, Beethovenfest, salcburský Festspielhaus, Tonhalle Düsseldorf, Meistersingerhalle, Norimberk a Národní centrum múzických umění (Obří vejce) v Pekingu s takovými orchestry, jako jsou Symfonický orchestr Nippon Yomiuri, Pekingský symfonický orchestr, Královská liverpoolská filharmonie, Královská vlámská filharmonie, Královská stockholmská filharmonie, Novozélandská symfonie, Düsseldorfští symfonikové, Irská národní filharmonie a Ulsterský orchestr, máme-li uvést jen některé z nich. 

V roce 2009 Lindberg podepsal smlouvu jako šéfdirigent se svým již třetím souborem, Norským arktickým filharmonickým orchestrem (dvě předešlá hudební tělesa: Skandinávský komorní orchestr 2004-2011 a Švédský dechový ansámbl 2005-2012). Od té doby již kontrakt dvakrát prodloužil a jejich spolupráce v současnosti probíhala do konce roku 2017, včetně význačných nahrávacích projektů (mezi jinými i Čajkovského Symfonie č. 4-6), velkého koncertního turné po Japonsku a vystoupení na Beethovenfest, v Musikverein nebo salcburském Festspielhaus.

Vedle působení jako šéfdirigent spolupracuje Lindberg i s dalšími významnými soubory, jako jsou Norrköpingský symfonický orchestr (s nímž interpretuje a nahrává všechny symfonie Allana Petterssona), Královská vlámská filharmonie (s níž v rámci rozsáhlého projektu pořádá koncerty a připravuje nahrávky Stenhammarových skladeb), Královská liverpoolská filharmonie (v r. 2016 absolvoval s tímto souborem již druhé dirigentské turné), Norimberští symfonikové (různé projekty včetně Lindbergových vlastních skladeb, dále děl Allana Petterssona, Griega, Högberga, Čajkovského a Beethovena), Švédský komorní orchestr (skladby Lindberga, Schuberta, Ginastery, Bizeta a Andrey Tarrodiho), Ulsterský orchestr (hudba Lindberg, Dvořáka, Nielsena, Griega a Sibelia), RTÉ, Národní irský symfonický orchestr (skladby Čajkovského, Lindberga, Sibelia a Sandströma) a Taipeiský symfonický orchestr (Bernstein, Lindberg, Čajkovský a Pettersson).

Lindberg také řídí taková hudební tělesa, jako jsou Symfonický orchestr Nippon Yomiuri, Pekingský symfonický orchestr, Rotterdamský filharmonický orchestr, Verdiho orchestr Milán, Švédský rozhlasový symfonický orchestr, kolínský Gürzenich-Orchester, Liverpoolský filharmonický orchestr, Královský stockholmský filharmonický orchestr, Symfonický orchestr města Malmö, Německá státní filharmonie, Extremadura Orchestra, Symfonický orchestr města Umeå, Tirolský symfonický orchestr, Het Noord Nederland Orkest, Het Gelders Orkest, Stuttgartský rozhlasový orchestr, Poznaňský symfonický orchestr, Dánský symfonický orchestr, Jenská filharmonie, Symfonický orchestr města Jyväskyllä, Symfonický orchestr města Oulu, Euscadi Orchestra, Maggio Fiorentino, Haydnův orchestr Bolzano, Severní Sinfonia, Helsinská filharmonie, Symfonický orchestr města Lahti, Kapská filharmonie, Symfonický orchestr města Aarhus, Šanghajský operní orchestr,  Islandský symfonický orchestr, Brazilský národní orchestr, Württemberská filharmonie a Tenerifský symfonický orchestr, máme-li jmenovat jen několik z nich.

Od dob, kdy v letech 1997-1998 napsal, jako pouhý experiment, svou první skladbu „Arabenne for Trombone and Strings“, také komponuje na zakázku. O jeho skladby se stojí orchestry z celého světa. Na zakázku složil přes 50 skladeb pro následující tělesa a festivaly: Chicagský symfonický orchestr, Rotterdamský filharmonický orchestr, Hessenský rozhlas, Skotský komorní orchestr, Švédský komorní orchestr, Verdiho orchestr Milán, Královský švédský filharmonický orchestr, Trondheimští sólisté, Sionský hudební festival, Nordland Musikfestuke, Vertavo Quartet, Vib’bone Duo, Sergio Carolino a Wild Gang, Arktický filharmonický orchestr, Symfonický orchestr města Norrköpingu, Bones Apart, Anders Wall Foundation, Hardanger International Music Festival a festival Share Music Sweden. Mezi budoucími projekty nacházíme koncert pro pozoun pro Taipeiský symfonický orchestr, dále 30-minutovou orchestrální skladbu pro Düsseldorfské symfoniky, koncert pro trubku, objednaný Švédským komorním orchestrem a souborem Västerås Sinfonietta, a Koncert pro Evelyn Glennieovou, Christiana Lindberga a orchestr pro Cheltenhamský festival. 

Osobní krédo ohledně komponování má Christian Lindberg jednoduché: „Neskládám hudbu v žádném stylu! Jen poslouchám, co mi řekne můj mozek a má duše, a to, co slyším, pak prostě zapíšu na papír. Říkat o své práci víc by bylo domýšlivé a nesmyslné.“

www.tarrodi.se/cl/

 

Foto: Mats Bäcker