O festivalu

Milí přátelé,

stejně jako v minulých letech vás v tomto období oslovujeme s nabídkou programu letní hudební přehlídky, mezinárodního festivalu Prague Proms. Předem uveďme, že jsme zůstali, stejně jako tomu bylo v předcházejících třinácti ročnících, u osvědčené dramaturgie, naplněné renomovanými umělci, a pečlivě vybraným programem.

Festival zahájíme již v březnu 2018 vystoupením matadorů ze skupiny Pražský výběr, tentokrát s poněkud netradičním zaměřením na symfonická aranžmá největších hitů a odtud tedy název koncertu Pražský výběr Symphony.

Na prvním červnovém koncertu zazní Mascagniho Messa di Gloria. Marcello Rota povede ČNSO a Kühnův smíšený sbor se skvělými sólisty tenoristou Petrem Nekorancem a basbarytonistou Borisem Prýglem. U klasiky se pozastavíme ještě spolu se švédským trombonistou, skladatelem a dirigentem Christianem Lindbergem, u nás již dobře známým. Jeho rozsáhlá diskografie, fenomenální zvládnutí nástroje a počet dirigentsky nastudovaných titulů dokládají jeho výjimečnost.

Protože má ale festival povětšině prázdninový, a tedy víceméně odpočinkový charakter, věnovali jsme opět mimořádnou pozornost jazzovým lahůdkám. Oproti létům minulým, která na Proms přivedla řadu významných zpěváků, letos mírně preferujeme program instrumentální. I přesto bude zpěvačky zastupovat americká hvězda a studiová interpretka z Los Angeles Monica Mancini, která upoutává pozornost odborníků dlouhá léta. Ve svém večeru zavzpomíná na svého otce, legendárního Henryho Manciniho. Profesionálně zpívá již od svých 14 let a k jejímu představení těm, kteří se o ní ještě nedoslechli, stačí uvést, že spolupracovala s Quincy Jonesem, Plácidem Domingem nebo Michaelem Jacksonem. Jejím protipólem v programu festivalu bude slavný Kurt Elling, o němž někteří tvrdí, že je nejlepším jazzovým zpěvákem na světě. Ostatně jeho prestižní ocenění Grammy a dalších třináct nominací na tuto cenu o tomto tvrzení svědčí a my se máme rozhodně na co těšit. Pamatujete si ještě na jeho dokonalé vystoupení v Žofín Garden Prague Proms 2012?

No a teď k té instrumentální náplni. Klávesoví fanoušci jistě ocení účast velkého jazzrockového pianisty Chicka Corey. Za všechny vydařené spolupráce jmenujme alespoň práci na společné nahrávce s Milesem Davisem. Americkou kritiku oslovil projekt Chrise Brubecka a jeho skvělých spoluhráčů nebo v Čechách dosud paradoxně neznámý Brussels Jazz Orchestra, který je jinak uváděn jako „orchestr, známý od Singapuru po New York“. Vše je sázka na jistotu.

Cirque je název nového představení, které do Prahy přivezou naši staří známí rakouští karikaturisté a excelentní interpreti, žesťový septet Mnozil Brass. V rámci přísného dodržování zásady prolínání žánrů jsme z domácích umělců tentokrát vybrali zpěváka folkové hudby, písničkáře a kytaristu Lubomíra Tichého. Nelekejte se, není to žádné nové jméno, vy ho určitě znáte lépe jako Xaviera Baumaxu, jak si od počátku své umělecké dráhy přezdívá. A pokud máte rádi chrámovou hudbu v podání žesťů a varhan, zajeďte si do chrámu sv. Barbory v Kutné Hoře, kde každoročně jeden z promsových koncertů probíhá. Bude to milé zpestření a věříme, že po jeho návštěvě nevynecháte žádný z příštích ročníků.

Příležitost nejmladší generaci českých virtuózu jsme dali v rámci nahrávacího projektu Kalkant. Naživo se tito umělci představí na koncertě v Lichtenštejnském paláci.

Divadelní představení s hudební tematikou si festival Prague Proms vybírá záměrně, vzpomeňme na Zkoušku orchestru ve Vinohradském divadle nebo Leoše aneb Nevěrně Tvou v Divadle archa. Pro letošek padla volba na Dejvické divadlo a jejich Briana.

Festival již tradičně zakončíme Hollywoodskou nocí v pořadí již jedenadvacátou. Opět pod vedením legendárního a extravagantního mága Carla Davise. A kdo má pro filmovou hudbu slabost, už teď se může těšit na jedinečný koncert Ennia Morriconeho ve Smetanově síni.