Dan Brubeck

Dan Brubeck se narodil 4. května 1955 v Oaklandu a byl velmi energické dítě. Své životní poslání našel brzy u bicích. Jeho učiteli byli dva na slovo vzatí mistři polyrytmiky, Joe Morello a Alan Dawson (z Berklee College of Music); Dan zahájil profesionální dráhu ještě před svými devatenáctými narozeninami a od té doby se objevil na téměř desítce alb se svým otcem, absolvoval četná koncertní turné s „Brubeck Brothers Quartet“, včetně mnoha vystoupení s předními světovými orchestry. Stal se nedílnou součástí různých skupin rodiny Brubecků, zejména takových seskupení jako jsou: „Darius Brubeck Ensemble“, „Two Generations of Brubeck“ a „New Brubeck Quartet“. Má na svém kontě i zahraniční turné a se svou elektrickou jazzovou skupinou „The Dolphins“ natočil tři často hraná alba. Spolu s bratrem Chrisem a klavíristou Andym LaVernem vedl skupinu známou jako „Brubeck LaVerne Trio“. Z hlediska stylistického je Dan vskutku všestranný hudebník, který absolvoval koncertní turné například se skupinou „The Band“ a Davidem Benoitem či  s Gerrym Mulliganem a Paulem Desmondem. Natáčel s legendou jazzové kytary Larrym Coryellem, zpěvákem a skladatelem Livingstonem Taylorem, interpretem jazzové a populární hudby Michaelem Franksem a novátorským bluesovým kytaristou Royem Buchananem.

Danův styl bubnování je jedinečný a až hypnotizující, výrazná a úžasně strukturovaná sóla sklízí ovace na koncertech po celém světě. Vybudoval si pověst jednoho z nejtalentovanějších a nejkreativnějších jazzových bubeníků.

Dan stále vystupuje a nahrává také se svými sourozenci — s Chrisem Brubeckem, kontrabasistou, trombonistou a známým hudebním skladatelem, v souboru „Brubeck Brothers Quartet“ a s klavíristou / skladatelem Dariem Brubeckem ve skupině „Brubecks Play Brubeck“. Dan také vystupuje s vancouverskou skupinou „Dan Brubeck Quartet“ (DBQ), jejíž hybnou silou je vokalista Adam Thomas.  DBQ nedávno vydalo album s názvem „Celebrating the Music and Lyrics of Dave and Iola Brubeck“, které obsahuje otcovy skladby i méně známé texty matčiny.

www.danbrubeck.com