Ennio Morricone

„Není jen velký filmový skladatel, je velký skladatel.“   GIUSEPPE TORNATORE

Ennio Morricone se narodil 10. listopadu 1928 v Římě. Jeho mimořádné dílo zahrnuje širokou škálu žánrů, tvoří pro divadlo, rozhlas a film, ať už jako skladatel, aranžér nebo dirigent. Na římské konzervatoři (Conservatorio di Santa Cecilia) absolvoval v roce 1946 hru na trumpetu. Později, v roce 1954, získal diplom také z kompozice, kterou studoval pod vedením Goffreda Petrassiho. Už koncem padesátých let napsal svá první koncertní díla, poté působil jako aranžér pro italskou televizní společnost RAI a RCA.

Jako skladatel filmové hudby debutoval v roce 1961 ve filmu Federál režiséra Luciana Salceho. Světovou slávu mu potom přinesly westerny Sergia Leoneho: Pro hrst dolarů (1964), Pro pár dolarů navíc (1965), Hodný, zlý a ošklivý (1966), Tenkrát na západě (1968) a Kapsy plné dynamitu (1971).

V roce 1965 se Morricone připojil k improvizační skupině Nuova Consonanza. Od roku 1960 napsal hudbu k více než 450 filmům celé řady režisérů slavných jmen, jako: Sergio Leone, Gillo Pontecorvo, Pier Paolo Pasolini, Bernardo Bertolucci, Giuliano Montaldo, Lina Wertmuller, Giuseppe Tornatore, Brian De Palma, Roman Polanski, Warren Beatty, Adrian Lyne, Oliver Stone, Margarethe Von Trotta, Henry Verneuil, Pedro Almodovar nebo Roland Joffè. Mezi nejslavnější jeho filmy (vedle italských westernů) patří: Bitva o Alžír, Sacco a Vanzetti, Bio ráj, Legenda o "1900", Malena, Neúplatní, Tenkrát v Americe, Mise nebo U-Turn. Jeho mimofilmové dílo čítá od roku 1946 už přes 100 kompozic, jako např. Concerto per Orchestra n.1 (1957); Frammenti di Eros (1985); Cantata per L'Europa (1988); UT, per tromba, archi e percussioni (1991); Ombra di lontana presenza (1997); Voci dal silenzio (2002); Sicilo ed altri frammenti (2007); Vuoto d'anima piena (2008). Od roku 2001 se Ennio Morricone věnuje také intenzivní koncertní činnosti. Koncertní tvorbu pro symfonický orchestr a pěvecký sbor už tak představil na více než stovce koncertů v Evropě, Asii, USA, i střední a Jižní Americe.

Ennio Morricone získal během dlouhé kariéry řadu ocenění. Vedle Zlatého lva se mu podařilo získat osm cen Nastri D’argento, pět cen BAFTA, sedm cen David Di Donatello, tři Zlaté glóby, cenu Grammy a jednu Evropskou filmovou cenu. V roce 2009 mu tehdejší prezident Francie Nicolas Sarkozy udělil Řád čestné legie. Morricone je také držitelem sedmadvaceti zlatých a sedmi platinových disků, tří zlatých desek a ceny Critica discografica za hudbu k filmu Louka. Soundtrack z filmu Hodný, zlý a ošklivý byl uveden do Síně slávy Grammy v roce 2009. Sám Morricone potom získal prestižní cenu Polar Music v následujícím roce. V roce 2007 dostal Morricone Čestného Oscara, uděleného filmovou akademií za celoživotní dílo, doslova "za mimořádné a mnohonásobné zásluhy o umění filmové hudby".

Jeho hudba zní také v mnoha filmových dílech i televizních inscenacích 21. století, z těch nejznámějších jmenujme Tarantinovy filmy Kill Bill (2003), Auto zabiják (2007), Hanební pancharti (2009) nebo Nespoutaný Django (2012).  V listopadu 2013 zahájil světové turné při příležitosti 50. výročí skladatelské činnosti a svou hudbu představil mimo jiné v Moskvě, Santiagu de Chile, Berlíně (O2 World), Budapešti nebo ve Vídeňské Stadhalle. 6. února 2014 uskutečnil Symfonický orchestr v Chicagu řízený Riccardem Muttim koncert, na kterém zazněla Morriconeho kantáta Voices from the Silence (Hlasy ticha). Podnětem vzniku této kantáty byli události 11. září a jejími tóny jsou hlasy nevinných obětí. Na podzim roku 2014 se Morricone podílel na vzniku vlastního dokumentárního portrétu, který natočil Giuseppe Tornatore.

V únoru a březnu 2015 uskutečnil Ennio Morricone na 20 koncertů ve 12 zemích, a to v největších evropských halách, jako je O2 v Londýně nebo Ziggo Dome v Amsterdamu. O úspěchu turné nazvaného „Maestro Morricone: Můj život v hudbě…“ svědčí vyprodané koncerty, které navštívil neuvěřitelný počet 150 000 diváků.

Dne 12. června 2015 Morricone uvedl mši pro papeže Františka. Ke zkomponování byl požádán jezuitským řádem, u příležitosti dvoustého výročí obnovení kongregace řádu v Římě.

Ve stejném roce spolupracoval rovněž s Quentinem Tarantinem na zmíněném soundtracku pro western Osm hrozných (The Hateful Eight). Dne 7. prosince 2015 měl film světovou premiéru, po které následovala řada nominací na prestižní ceny (Zlatý glóbus, BAFTA, Oscar).

15. ledna 2016 šel do kin další film s Morriconeho hudbou, Tornatoreho La Corrispondenza.

Po pěti nominacích se dočkal i udělení Oscara za hudbu k filmu, a to v 28.února 2016 právě za hudbu k filmu Osm hrozných režiséra Quentina Tarantina, kterou sám Ennio Morricone natočil s Českým národním symfonickým orchestrem.

www.enniomorricone.org

 

Foto: Christian Muth