Goran Bregović

Skladatel, producent Goran Bregović se narodil 22. března 1950 v Sarajevu matce Srbce, otci Chorvatovi. Profesionální kariéru začal v 16 letech hraním po striptýzových barech. Vystudoval obor housle na konzervatoři. Na kytaru a basu hrál v několika kapelách, především ve velmi populární jugoslávské formaci Bjielo dugme. Kytaru si údajně vybral a je jí věrný dodnes, aby tak získal pozornost dívčího publika. Jeho umělecká tvorba je silně ovlivněna hudebním stylem balkánských Romů, tzv. world music, rocku, punku a moderních elektronických zvuků.

Světový věhlas mu přinesla spolupráce s režisérem Emirem Kusturicou ve sféře filmové hudby. Prvním filmem byl DŮM K POVĚŠENÍ (1988), jenž zabodoval na filmovém festivalu v Cannes. Dalším úspěchem na diváckém i kritickém poli byl film ARIZONA DREAM (1993). Goran pokračoval v emigraci z důvodu občanské války v rodné zemi do Paříže. Zde stvořil hudbu k více jak dvaceti filmům, např. KRÁLOVNA MARGOT (1994) nebo UNDERGROUND (1995). V Undergroundu si střihl malou roličku utíkajícího trombonisty. Práci na něm považuje za cennou zkušenost, i když se načas profesionálně rozešel s režisérem Kusturicou. Snímek VLAK ŽIVOTA (1998) sbíral ceny kritiky všude, kde se promítal rovněž jeho zásluhou. V oceňovaném dramatu HUDBA PRO SVATBY A POHŘBY (2002) je autorem soundtracku a opět si vychutnal kouzlo herectví v postavě Bogdana.

V  roce 1995 Goran založil vlastní cikánskou kapelu Weddings and funeral band, se kterou pořádá živé koncertní turné po celém světě, mimoto nahrává a vydává vlastní alba. Dále komponuje scénickou hudbu, mj. pro hry Hamlet nebo Dantovu Božskou komedii, skládá opery (Bregovic's Karmen with a Happy End). Pořádá unikátní představení napříč kulturami, národy i náboženstvími, porotcuje na hudebních festivalech, podporuje charitativní projekty. Pravidelně se objevuje jako host v televizních show i na deskách slavných evropských hvězd, věnuje se produkování a je uznávaným sběratelem a znalcem nahrávek z oblasti world music.

Balkánec každým coulem zachovává tradice svých krajanů. Miluje dobré jídlo, pití, oslavy, megalomanské akce, neustálý ruch a pulsující život. Svou ženu Dzenanu Sudzuku potkal v roce 1977, když jí bylo teprve 16 let, dnes mají spolu tři dcery Unu, Emu a Lulu. Dcera Zeljka se narodila v roce 1970 z předchozího vztahu. Uznávaná osobnost v oblastní hudebního průmyslu je v současnosti zcela finančně nezávislá. K tomu podotýká: "Teď už se nemusím starat o svou kariéru, starám se pouze o hudbu." Nejde o ledajakou hudbu, dokládá to fakt, že je mistrem v kombinování nezkombinovatelného, umí přesně namíchat přesnou dávku řádu do chaosu. Chaosu, jenž znamená ingredienci historie, tance, emocí, snění, vesmíru. Je jako bumerang, neboť vše krásné, co nabídne spokojenému posluchači, se mu několikanásobně vrátí. Tím čerpá největší díl energie do budoucí náročné práce.

Spolupracoval s významnými osobnosti z hudebního světa,například :Iggy Pop,Cesaria Evora,Ofra Haza,Giorgos Dalaras,Layah,Gogol Bordello a Scott Walker.

V Česku oblíbený skladatel tentokrát představí nejnovější album Three Letters from Sarajevo.

Bregović se svým Wedding&Funeral orchestra zahraje poprvé s Českým národním symfonickým orchestrem v rámci festivalu Prague Proms, 30.04.2018 ve velkém sále Lucerny.