Jakub Junek

Umělecký projev houslisty Jakuba Junka po absolutoriu na Pražské konzervatoři formovala zahraniční studia na moskevské Státní konzervatoři P. I. Čajkovského ve třídě E. D. Grače a Univerzitě hudby a umění ve Vídni u prof. J. Pospíchala. Dnes je hrdým studentem jednoho z nejrenomovanějších českých houslistů Bohuslava Matouška na Hudební akademii múzických umění v Praze.

Účastnil se řady mistrovských a mezinárodních hudebních kurzů v Čechách, Rakousku, Velké Británii, USA a Izraeli. Za všechny jmenujme účast a vítězství na Hudečkových letních kurzech v Luhačovicích, Mezinárodní kurzy komorní hry „Pro Corda“ ve Velké Británii (Wihan kvartet), letní interpretační mistrovské kurzy „Keshet Eilon“ v Izraeli (E. D. Grač, S. Mintz) a třikrát po sobě získané stipendium na Meadowmount School of Music v USA (Ch. Avsharian).

Jakub Junek se zúčastnil mnoha mezinárodních soutěží. Získal 2. cenu na Mezinárodní interpretační soutěži „Beethovenův Hradec” (2006), s violoncellistou Ivanem Vokáčem se téhož roku stali absolutními vítězi Mezinárodní soutěže Českého rozhlasu „Concertino Praga”, je vítězem národní soutěže českých konzervatoří v Teplicích, stal se finalistou Mezinárodní houslové soutěže v Drážďanech „Violine in Dresden” (2008) a získal také 2. cenu a titul laureáta na Mezinárodní soutěži A. I. Jampolského v Moskvě (2009).

Jakub již řadu let sólově vystupuje s významnými orchestry v tuzemsku i zahraničí. Především však s Českým národním symfonickým orchestrem, s kterým provedl několik proslulých houslových koncertů - Sibelia, Beethovena, Mendelssohna, Čajkovského, Prokofjeva a Mozarta za řízení Libora Peška, Marcella Roty, Petra Altrichtera, Inmy Shary a Paula Freemana. S Českým národním symfonickým orchestrem absolvoval také několik sólových turné po Velké Británii a Španělsku. V roce 2008 Jakub natočil s ČNSO a dirigentem Janem Chalupeckým CD s dvěma proslulými houslovými koncerty skladatelů Dvořáka a Sibelia.

Renomovaná česká režisérka Hana Pinkavová vytvořila s Jakubem již dva dokumentární pořady pro Českou televizi: „Nehasit, hořím!“, ve kterém vystupují spolu s kolegou cellistou Ivanem Vokáčem, a „Jít za svým snem“ (2015). Režisérka Pinkavová zde zachytila Jakubovo velmi těžké životní období - tvrdý boj s akutní leukémií, která se mu nečekaně vloudila do života koncem roku 2011.

www.jakubjunek.cz