Ráchel Skleničková

se narodila 21. 6. 1992 v Praze jako zcela nevidomá. V roce 2003 nastoupila na Gymnázium Jana Nerudy v Praze, kde studovala dva obory: klavír u MgA. Růženy Učňové a zpěv u MgA. Magdalény Bělohlávkové. Již během studií na gymnáziu se zúčastňovala malých soutěží, např. soutěže Bílé hole, pořádané nadací Světluška.

V roce 2006 zahájila studium na Konzervatoři Jana Deyla a Střední škole pro zrakově postižené, kde studovala hlavní obor klavír u MgA. Jany Köhlerové a druhý obor zpěv u MgA. Naděždy Ostřanské, ředitelky školy.

R. 2011 se zúčastnila koncertu vítězů na soutěži The Very Special Art ve Washingtonu, kde byla vybrána jako jedna ze tří vítězů. V Česku se s úspěchem zúčastnila též několika soutěží. V listopadu 2010 byla účastníkem Soutěže konzervatoří v Pardubicích, kde obdržela 3. cenu. Na jaře 2011 byla finalistkou mezinárodní tříkolové soutěže zrakově postižených, pořádané organizací SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých). Třetího července 2013 vystoupila s velkým úspěchem v pražském Obecním domě s Českým národním symfonickým orchestrem pod taktovkou amerického dirigenta Stevena Mercuria s Třetím klavírním koncertem Ludwiga van Beethovena v rámci festivalu Prague Proms. V listopadu 2013 vystoupila se Západočeským symfonickým orchestrem v divadle v Mariánských lázních a v prosinci téhož roku hrála ve Španělském sále pod vedením dirigenta Petra Vronského s tímtéž programem.

Roku 2015 si jejího talentu povšiml německý klavírista Lars Vogt a zařadil ji jako hosta 18. ročníku festivalu Spannungen, který je pořádán v německém Heimbachu.

Od června 2014 je Ráchel absolventkou Konzervatoře Jana Deyla v oboru hry na klavír a obdržela titul DiS. Následujícího roku úspěšně složila přijímací zkoušky v oboru klavír na pražskou HAMU. Zde v současné době studuje obor klavír pod vedením prof. Ivana Klánského a doc. Františka Malého. Třicátého května 2016 vystoupila v rámci festivalu Pražské jaro ve Dvořákově síni pražského Rudolfina.

Nezabývá se pouze vážnou hudbou, ale také okrajově jinými žánry. Jejími nejvýznamnějšími počiny mimo vážnou hudbu je spolupráce s čínskou zpěvačkou Feng-yün Song na festivalu Songfest 2017, vystupování se slavnými osobnostmi (např. Tomášem Klusem, kapelou Čtyřtet, Miro Žbirkou ad.) pro nadaci Světluška a projekt týmu nevidomých hudebníků Relaxuj potmě, taktéž pod záštitou nadace Světluška.

Ve volném čase ráda cestuje a objevuje nejen nová místa, ale také se učí nové jazyky, mimo jiné finštinu a italštinu, věnuje se různým sportům, procházkám do přírody a čtení knih.

 

Foto: Zdeněk Krejcar

 

Make-up: Tereza Dadová