Steven Mercurio

Maestro Steven Mercurio je světově uznávaným dirigentem a skladatelem. V posledních pěti letech působil na postu hudebního ředitele mezinárodního festivalu v italském Spoletu a současně jako šéfdirigent opery ve Filadelfii. Za četné nahrávky, filmové projekty a hudební aranže posbíral řadu ocenění.

Podílel se na celé řadě operních i koncertních představení přenášených mnoha významnými televizními společnostmi. Mezi koncerty nahrané pro Sony Classical patří např. Vánoce ve Vídni (1999) se „třemi tenory“ (Carreras, Domingo a Pavarotti) a Vídeňskými symfoniky. Ceněné jsou rovněž jeho nahrávky, mimo jiné se skladbami Wyntona Marsalise, Patricka Doyleho či Edgara Meyera. V neposlední řadě je třeba zmínit cenu Grammy, kterou získal za CD s Chickem Coreou.

Steven Mercurio komponuje písně, komorní díla i skladby pro velký orchestr. Jeho symfonickou báseň For Lost Loved Ones provedla ve světové premiéře Newyorská filharmonie s dirigentem Zubinem Mehtou. Jako uznávaný a vyhledávaný hudební aranžér spolupracuje s celou řadou umělců, mezi něž patří např. Andrea Bocelli, Fabio Armiliato, Carl Tanner, Ben Heppner, Bryn Terfel, Marcello Giordani, Secret Garden a Sting.

Steven Mercurio často spolupracuje s Českým národním symfonickým orchestrem. Z nedávné doby jmenujme velmi úspěšný koncert "Vánoce v Praze" s vokálním kvartetem The New York Voices, který odvysílala Česká televize.

 

Foto: David Muller