Tim Garland

Světovou kariéru odstartoval Tim Garland už v osmdesátých letech 20. století a postupně se pro svou univerzálnost stal unikátní osobností britské hudební scény.

Ve třiadvaceti letech začal hrát s Ronniem Scottem, později se dostal ke spolupráci s Chickem Coreou, se kterým po celých sedmnáct let absolvoval řadu světových turné včetně legendárního The Vigil. 

Tim Garland hraje na tenorsaxofon, sopránsaxofon, basklarinet a na flétnu. Je držitelem Grammy za symfonické úpravy alba "The New Crystal Silence" z roku 2007. Psal hudbu na zakázku několika špičkových světových orchestrů, včetně dvojkoncertu pro Londýnský symfonický orchestr, klavírního koncertu pro Gwilyma Simcocka z orchestru The Royal Northern Sinfonia, se kterým nahrál tři CD. Napsal také koncerty pro violoncello a pro saxofon na zakázku Birminghamského symfonického orchestru nebo koncert pro saxofon a orchestr pro orchestr BBC. Jeho skladby se dají řadit někam na pomezí moderní hudby a jazzu. Získal uznání mnoha významných umělců jako např. Jean Luc Ponty, John Patitucci, sborů The Royal Holloway a Westminster, katalánské národní skupiny Cobla, LPO, orchestru London Session nebo NYJO a mezi těmito umělci samozřejmě nemůže chybět ani Chick Corea.

Ve Spojeném království je považován za mimořádného jazzového virtuóza. Je držitelem celé řady jazzových ocenění a významným pedagogem. Kromě působení na Královské hudební akademii v Londýně vede semináře po celém světě a je často zván mezi studenty hudebních škol v Leedsu a Oxfordu.

“Existuje jen velmi málo jazzových improvizátorů, kteří zároveň na světové úrovni skládají vlastní hudbu. Patří mezi ně britský hráč na plátkové nástroje Tim Garland.” 

THE GUARDIAN

“Nikdo jiný nedokáže přesvědčivěji sjednotit jazz s evropskou klasickou hudbou.”

THE OBSERVER

 

Foto: Stephan Booth