Václav Petr

se řadí mezi nejvýznamnější české violoncellisty své generace. Již od dětských let na sebe upozorňoval oceněními v nejrůznějších soutěžích jako například Mezinárodní Heranova violoncellová soutěž, Mezinárodní violoncellová soutěž v rakouském Liezenu, první cenu si odnesl z Prague Junior Note, stal se absolutním vítězem soutěže Talents for Europe. Je laureátem mnoha dalších soutěží: Concertino Praga, Mezinárodní violoncellová soutěž Davida Poppera v Maďarsku, Mezinárodní violoncellová soutěž Antonia Janigra v Chorvatsku, Interpretační soutěž nadace Bohuslava Martinů v Praze, Mezinárodní Dotzauerova soutěž pro mladé violoncellisty (Německo), Mezinárodní soutěž smyčcových nástrojů Rudolfa Matze v Dubrovníku. V roce 2010 byl a základě DVD nahrávky vybrán mezi pouhých 12 účastníků prestižní Mezinárodní soutěže Grand Prix Emanuel Feurmann.

Základům violoncellové hry se Václav Petr naučil od Mirka Škampy na Gymnáziu Jana Nerudy v Praze. Na Hudební akademii múzických umění v Praze byl posluchačem ve třídě profesora Daniela Veise, absolvoval pak ve třídě profesora Michala Kaňky. Svou hru zdokonaloval také pod vedením Wolfganga Boettchera na Universität der Künste v Berlíně. Václav Petr se taktéž zúčastňoval mezinárodních mistrovských kurzů v Kronbergu, v Hamburku, ve Vaduzu, zúčastnil se Evropské hudební akademie v Bonnu, v rámci The International Holland Music Sessions byl vybrán do třídy Marie Kliegel. V roce 2015 absolvoval mistrovské kurzy Carl Flesch Academy v Baden-Badenu sólovým vystoupením s Baden-Baden Philharmonie.

Jako sólista vystupuje od 12 let, sólově vystoupil s orchestry jako jsou Česká filharmoie, Pražská komorní filharmonie, Pražský komorní orchestr, Plzeňská filharmonie, Janáčkova filharmonie Ostrava, Slovenský komorný orchester Bohdana Warchala a další.

Václav Petr se v neposlední řadě neúnavně věnuje komorní hře. Od roku 2009 je členem Josef Suk Piano Quartet, se kterým získal první cenu v soutěži komorních souborů v italském Val Tidone, stejně tak v soutěži komorních souborů Salieri-Zinetti a v prestižní soutěži pro komorní soubory s klavírem “Premio Trio di Trieste”. S Josef Suk Piano Quartet pravidelně vystupuje jak v Česku tak v zahraničí.

V říjnu roku 2013 vyhrál Václav Petr konkurz na post koncertního mistra violoncell České filharmonie. Ve svých 24 letech se tak stal jedním z nejmladších koncertních mistrů v historii ČF. Václav Petr hraje na mistrovský nástroj z dílny Jeana Baptista Vuillauma z roku 1844, který mu byl zapůjčen z archivu České filharmonie.